Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola Türkiye işbirliğinde kadınların ekonomik hayata katılımlarına destek olmak amacıyla yürütülen “Kız Kardeşim” Projesi kapsamında hazırlanan “Kız Kardeşim Eğitim Tırı” 07-08 Kasım 2019 tarihlerinde Kırklareli’deki kadınlara eğitim verdi.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, 08 Kasım 2019 Cuma günü saat 10.30’da, Kırklareli merkez İlçe Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda bulunan “Kız Kardeşim Eğitim Tırı”ndaki törene katılarak konuşma yaptı.

* Başkan Ilık; “Kadın Girişimciliği’nin geliştirilmesi hedefimizi göreve geldiğimizden buyana söylüyoruz”

Kırklareli’de Kadın Girişimciliği’nin geliştirilmesinin önemini bildiklerini ve bunun içinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık; “Dün ve bugün “Kız Kardeşim Projesi Eğitim Tırı”nı Kırklareli’nin tam ortasında ağırlıyoruz. İlimizdeki kadınlar için “İnternet Güvenliği Eğitimleri” sunulan bu tırın buraya gelmesinin hikâyesi 1.5 yıl öncesine dayanıyor aslında.

Projeyi başından beri yakından takip ediyor ve ilimizdeki uygulamalında rol oynuyoruz. “Kız Kardeşim Projesi”ne Kırklareli’ni de dahil etmek için proje ortaklarından ricacı olmuştuk. Sağ olsunlar bizi kırmadılar ve Kırklareli 30 Proje İli’nden biri oldu.

Bu kapsamda Üniversitemizde iki kez eğitim düzenlendi ve genç kadınların “Girişimcilik” konusundaki bilgilerini arttırmaya gayret ettik. Odamız Meclis Üyesi Jülide Başkur’un “Kız Kardeşim Gıda Girişimciliği Yarışması”na katılmasına önayak olduk ve Jülide Hanım programdan ödül ile döndü.

Kırklareli’nde Kadın Girişimciliği’nin geliştirilmesi hedefimizi göreve geldiğimizden buyana söylüyoruz. Bu alanda farklı eğitimlerde yapmıştık ancak Kırklareli’nin orta yerinde bu eğitimlerin verilmesi kadınlarda farkındalık yaratmak açısında önemli bir aktivite oldu.

Sizlerin de takip ettiği gibi çok ortaklı projeleri birere birer Kırklareli’nde hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Önemli olan bu eğitimleri sürdürebilmek ve ileride Kırklarelili Girişimci Kadınların başarılarını konuşmak. Jülide Hanım bunun bir örneğini sergilemeye başladı bile. Diğer kadınlarımızın da bunu yapabileceğini çok iyi biliyoruz bu yüzden bu proje ve başka etkinliklerle kadın girişimciliğini desteklemeye devam edeceğiz.  Eğitimlere katılan tüm kadınlarımıza kendi girişimcilik yolculuklarında başarılar diliyorum” dedi.

Düzenlenen törene; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, KTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Hazır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Girişimcilik Dairesi Uzmanı Handan Köse, Kırklareli Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ruhan Uzunlar Altıntel, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Kadın Girişimciler katıldı.