Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla Edirne Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda 08 Kasım 2019 Cuma günü saat 16.00’da düzenlenen “Trakya Bölgesi Oda ve Borsaları Müşterek İstişare Toplantısı”na katıldı.

* Başkan Ilık; “Düzenlenen toplantı bölgemiz ekonomisinin gelişmesi açısından verimli geçti”

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık gerçekleştirilen toplantının Trakya Bölgesi’nin ekonomisinin gelişmesi için çok verimli geçtiğini belirterek şunları kaydetti:

“Edirne Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda düzenlenen “Trakya Bölgesi Oda ve Borsaları Müşterek İstişare Toplantısı”na¸Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere ev sahibi Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerinden toplam 22 Oda ve Borsa Başkanı katıldı.

Genel Başkanımız Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasında Trakya Bölgesi’nde yapılan yatımlardan bahsetti. Bu yatırımlardan bahsederken; Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın yoğun bir çalışma ve gayretle takip ettiği, Kırklareli’nin Bulgaristan’a açılan kapısı Dereköy Gümrük Kapısı’nın modernizasyonuna başlanılacağını müjdeledi.

Başkanımız bu konu ile ilgili olarak yaptığı konuşmasında; “Dereköy Gümrük Kapısı’nın da modernizasyonuna başlıyoruz, ihalesine çıktık. Zaten Ticaret ve Sanayi Odamız ve Kırklareli Ticaret Borsamız bunun ihalesini duyurdular. Bir an önce inşallah ihaleyi yaptıktan sonra Dereköy Gümrük Kapısı’nın da modernizasyonunu yapmış olacağız” diyerek bizleri onurlandırdı. Kendilerine bizlere verdikleri desteklerinden dolayı şahsım, yönetim kurulumuz, meclisimiz, üyelerimiz ve Kırklareli halkı adına teşekkür ediyorum.”

* Başkan Hisarcıklıoğlu; “Trakya topraklarıyla Tarım’ın ve Hayvancılığın Merkezi”

Trakya’nın bereketli topraklarıyla Tarımın ve Hayvancılığın Merkezi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Trakya’nın Türkiye’nin aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapısı olduğu gibi aynı zamanda Türk Cumhuriyetleri’nin ve Çin’e kadar bulunan coğrafyanın Avrupa’ya açılan kapısısı olduğunu belirterek; “Tekirdağ sanayisiyle, Edirne tarihi ve kültürüyle, Kırklareli doğal güzellikleriyle çok önemli değerlere sahip. Burada da bu coğrafyada limanımız var, hava yolumuz var, demir yolumuz var, otoyol var. Yani bir işi yapmak için, gidip gelmek için Allah bize her şeyi vermiş. Trakya aynı zamanda Avrupa’ya açılan da kapı. Türkiye’nin aynı zamanda Türk Cumhuriyetleri’nin, aynı zamanda Çin’e kadar bulunan coğrafyanın Avrupa’ya açılan kapısı. 500 milyonluk zengin bir nüfus hemen yanı başımızda. Biz TOBB olarak bu anlayışla Trakya’da 3 önemli yatırımı kazandırdık. Lojistik anlamda İpsalaki ilk defa İpsala Gümrük kapısıyla başladık. Birinci örnek yaptıktan sonra devlet de, biz de yapabileceğimizi öğrendikten sonra Türkiye’nin bütün kara gümrük kapılarının modernizasyonunu yaptık. Bunun başlangıcı da İpsala’dır. Daha sonrasında Hamzabeyli, Kapıkule Gümrük Kapılarını modernize ettik. Kapıkule modernizasyonu bitti, şimdi yeniden ilave yatırımlarla büyütüyoruz. İpsala bizim 2002’de yaptığımızda kapasiteyle bugün gelinen kapasite arasında çok fark oldu. Yeniden modernize ediyoruz, bunu yaparken de İpsala aslında zaman zaman Trakya’da oda ve borsalar bir araya gelemez deniyordu, bu anlayışı burada yıktı. 22 odam ve borsa odalar birliği olarak hemen yanı başımızdaki İpsala Gümrük Kapısı’nı beraber modernize ettik. Bunu da bütün bölgemize, başta Keşan olmak üzere, İpsala olmak üzere her tarafa katkısı oldu” dedi.

* Başkan Hisarcıklıoğlu; “Trakya’daki şehirlerimizin hepsine okul yaptık”

Eğitim alanına da yatırım yaptıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Trakya’daki şehirlerin hepsine okul yaptıklarını belirterek; “Kırklareli’nde Sosyal Bilimler Lisemizin açılışını yaptık. Tekirdağ bekliyor, bitti okul, açılışa davet edecekler inşallah. Edirne’de de İlahiyat Fakültesini yaptık. Bugün bakanlarımızla beraber ziyaret ettik. Özellikle Trakya Üniversitemize de bir fakülte kazandırmış olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Bunu da yaparken tüm Trakya’daki Oda ve Borsaları’nın destekleriyle yaptık” dedi.