Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ve Qualıty Lıne Yönetim Danışmanlığı işbirliği ile hazırlanan organizasyonda “Aile Şirketlerinin Kurumsallaşması ve Aile Anayasası” Semineri Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda 05 Kasım 2019 Salı günü saat 14.00’te oda üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Qualıty Lıne Genel Müdür Erol Dinçkal aile şirketlerinin, ekonominin gelişmesinde önemli rol oynadığını belirterek; Ülkemizde faaliyet göstermekte olan şirketlerin yüzde 90’ından fazlasının aile şirketleri olduğu ifade etti. Ekonomide bu denli önemli olmalarına karşın aile şirketlerinin ömrü ne yazık ki kısa olduğunu belirten Dinçkal aile şirketlerinin varlıklarını sürdürebilmeleri ve sonraki kuşaklara geçişin sağlanabilmesi için kurumsallaşmanın şart olduğunu ifade etti. Aile şirketlerinde kuruluş ve devir aşamalarında yaşanan zorluklar ile kurumsallaşma konusunda şirket sahiplerinin farkındalığını arttırması ve aile anayasası hakkında bilgilendirme yapılan seminer katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Semineri veren Qualıty Lıne Yönetim Danışmanlık Genel Müdür Erol Dinçkal yaklaşık 3 saat süren seminerde, aile şirketlerindeki aile üyeleri arasındaki ilişkilerin profesyonelce düzenlenmesi, gelecek kuşakların yönetime hazırlanması, şirketin ve ailenin genel iş yapış kurallarının belirlenmesi konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Erol Dinçkal, şirketlerde verimliliğin sağlanmasının ve kontrol edilmesinin gerektiğini belirterek; “Globelleşen dünyada, şirketlerin faaliyetini sürdürmesi ve rekabet edebilmesi için şirketlerin iyi yönetilmesi gereklidir. Değişen koşullar yeni ihtiyaçları ortaya çıkarıyor. Şirketlerin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde devir edilmesi için profesyonelleşme ve kurumsallaşma gibi çalışmalara önem vermeli. Bu yolunda aile şirketlerinde aile anayasası oluşturulmasından geçmektedir” dedi.

Aile ve şirket ilişkileri, varislik, hisse devri, dağılım gibi konulardaki profesyonel yöntemler hakkında bilgi veren Erol Dinçkal, şirkette yetki devri planı yaparken yaşanabilecek riskleri ortadan kaldırabilecek ipuçlarını katılımcılarla paylaştı. Erol Dinçkal ayrıca, aile anayasasının, ailenin kültürüne, değerlerine göre hazırlamanın önemine değindi. Qualıty Lıne Yönetim Danışmanlık Genel Müdür Sn. Erol Dinçkal seminerin son bölümünde katılımcılarda gelen soruları yanıtladı.