Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” dolayısıyla yayınladığı mesajında şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin ilan edildiği 29 Ekim tarihi hepimiz için çok özel ve gurur dolu bir gün. Çok büyük mücadelelerle elde edilen kazanımlar, ancak aynı kararlılık ve sahiplenme ile korunmak ve yaşatılmak zorundadır. Bu görev bize miras kaldığı gibi, bizden de sonraki nesillere ulaşacaktır. Çağdaş medeniyetler seviyesine giden en güzel yol Cumhuriyet yoludur.

Ülkemizin aydınlık geleceği için, yarınların sorumluluğunu taşıyan ve karşılarına çıkabilecek her sorunun üstesinden gelebilecek ölçüde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak, hepimiz bu aziz vatan için bütün benliğimizle çalışmaya ve üretmeye devam etmeliyiz.

Yıllarca süren savaşlardan alnı ak çıkan milletimiz, Cumhuriyetin ilanı ile bağımsızlığına yeniden kavuşmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı, tarihten silinmek istenen bir milletin, içinde bulunduğu tüm zorluk ve imkânsızlıklara rağmen bağımsızlık ve hürriyet aşkıyla kazandığı onurlu bir mücadeledir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Muasır medeniyet seviyesine ulaşmayı amaçlarken, çağdaşlaşmayı ve tüm kurum ve kurallarımızla birlikte bir zihniyet devrimi gerçekleştirmemizi hedeflemişti. O, çizdiği aydınlık yolda, fertlerin bütün varlıklarıyla yurdunun ve milletinin hizmetinde bulunmayı, refahı ve mutluluğu yakalayabilme şuur ve inancını vermiş, insani değerleri yitirmeden, şerefle yaşayabilmeyi öğretmiştir.

Türk Milleti asırlardır var olmuş, hürriyetine ve bağımsızlığına düşkün bir yaşam sürmüştür. Halkın kendi kendisini yönetme biçimi olan Cumhuriyet rejimi, hürriyet ve bağımsızlığa yatkınlığı ile Türk halkı için en uygun yönetim biçimidir. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milletinin tabiatına ve geleneklerine en uygun olan yönetim, Cumhuriyet yönetimidir” sözünde de görmek mümkündür.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş Yıldönümü’nü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı”nı yürekten kutlar, bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bu topraklarda, bu imkânlarla yaşama imkânını sunabilmek için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anar; saygılarımı sunarım.”