Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, T.C. Kırklareli Valiliği Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen “19 Eylül Gaziler Günü” Anma Programı’na katıldı.

19 Eylül 2019 Perşembe günü saat 10.00’da Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen Anma Programı; Kırklareli Valisi Osman Bilgin, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Pyd. Alb. Şenol Şahin, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Burcu Özel ve Kırklareli Tüm Gaziler Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Çınar tarafından çelenk konulması ile başladı.

Saygı Duruşu’nda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kırklareli Tüm Gaziler Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Çınar tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Yiğit Babür’ün “Gazilerimize” şiirini okuması ile devam etti.

Program Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve beraberindekilerin öğrencilerle birlikte Gazilere karanfil takdim etmesi ile sona erdi.

* Başkan Özsan; “Gazilerimizi her yerde, her ortamda saygıyla anmak bizim temel görevlerimizden birisidir”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, “19 Eylül Gaziler Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

“19 Eylül tarihi, Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallik Rütbesi ile “Gazilik” Unvanı’nın verildiği gündür. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” unvanı verilmiştir.

Geçmişinde bu ülke için kan dökmüş, bedel ödemiş Şehitlerimiz ve Gazilerimiz var. Eğer biz bugün evlerimizde rahat oturabiliyorsak geçmişte verilen bu bedellerin sayesinde olmuştur. Ülkesi, vatanı için bedel ödeyip, hayatını Şehit olarak o topraklarda bırakmış olanlar veya bedeninin bir parçasını bırakmış olan Gazilerimizi her yerde, her ortamda saygıyla anmak bizim temel görevlerimizden birisidir. Vatanseverlikleri ve cesaretleriyle her biri örnek olan Gazilerimize ve onların yakınlarına saygın yaşam koşullarını sunmak, hak ettikleri saygı ve hürmeti görmelerini sağlamak, sorunları ile yakından ilgilenmek toplum olarak bizlerin en büyük ortak sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle; Atatürk’e Gazi Unvanı ve Mareşal Rütbesi verilmesinin yıldönümünü ve Gaziler Günü’nde, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan Gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor, tüm Gazilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”