Yaklaşık 1 yıldır fizibilite ve ön hazırlık çalışmaları yapılan “Kırklareli Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi” kurulumu çalışmaları kapsamında İzin ve Ruhsat Süreçleri’ni görüşmek ve koordine etmek amacıyla Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi’nde 18 Eylül 2019 Çarşamba günü saat 10.30’da Çalışma Toplantısı gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Soner Ilık’ta katıldı.

* Kurulum için gerekli İzin ve Ruhsat İşlemleri’nin detayları ele alındı

Toplantıda; Türkiye çapında Süt Sığırcılığı Alanı’nda örnek olması hedeflenen ve Kırklareli’nde özellikle Aile İşletmeleri tarafından yapılan Süt Sığırcılığı faaliyetlerinin geliştirilmesi için büyük önem taşıyan “Kırklareli Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” kurulumu için gerekli İzin ve Ruhsat İşlemleri’nin detayları ele alındı.

Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kavaklı Beldesi’nde 1000 dönümlük bir arazi üzerine kurulması planlanan bölge, Süt Sığırcılığı Alanı’nda Modern Aile İşletmeleri; yüksek standartlarda Süt Sığırcılığı ve Süt Ürünleri Üretimi yapma imkanı sağlayacak altyapı olanaklarına sahip olacaklar.

* Başkan Ilık; “Hayvancılık İşletmeleri devlet destekleri ile ölçek büyütecek”

KTSO Başkanı Soner Ilık, öncelikli olarak Kırklareli’nin bütün ilçe ve köylerinden bulunan Hayvancılık İşletmeleri’nin devlet destekleri ile ölçek büyüterek bu bölgede yer almasını ve yüksek standartlarda ve verimlilikte üretim yapan Aile İşletmeleri’ne dönüşmesinin amaçlandığını söyledi.

Düzenlenen toplantıya; Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir, Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Funda Eylem Özel, Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Başkanı Ali Dermenci, Trakya Kalkınma Ajansı Planlama Birim Başkanı Ertuğ Güney, Trakya Kalkınma Ajansı Planlama Uzmanı Mehmet Karaman, Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Ofisi Koordinatörü Emre Beji, Kırklareli Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Şube Müdürü Berrin Tutulmaz, Kırklareli İl Özel İdaresi İmar Müdürü Ersoy Canbek, Kırklareli İl Özel İdaresi Şehir Plancısı Rahim Zobu, Karayolları 15. Şb. Şefliği’nden İsmail Gündoğdu, DSİ 112. Şb. Müdürlüğü’nden M. Cemil Sarı, Kavaklı Belediyesi İmar Müdürü Abdi Işık, TREDAŞ’tan Ahmet Ercek katıldı.