Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık Türk Kızılay’ı tarafından Kırklareli merkez ilçe Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen “Kan Bağışı” Kampanyası’na katıldı.

20 Ağustos 2019 Salı günü saat 14.00’te KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan ve Meclis Üyesi Uğur Arıkök ile birlikte Kızılay Tırı’na giderek Kan Bağışı’nda bulunan KTSO Başkanı Soner Ilık, Kan Bağışı’nda bulunmanın hayat kurtaran kutsal bir görev olarak düşünülmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Kan vermek, kişinin gençleşmesini sağlayan aynı zamanda da sağlık bakımından birçok faydası olan bir eylemdir. En önemli faydası da insanı gençleştirmesidir. Kan verme işleminden sonra, kan hücreleri süratle yenilenmeye başlamakta, dolaşımda olan daha genç hücre sayısı artmakta, metabolizma çok daha rahat ve hızlı çalışmaya başlamaktadır. Bu durum kişinin kendisini daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlamaktadır. Kan veren kişilerde, spor yapan kişilerde görülen kandaki zararlı maddelerin arındırılması gibi bir sonuç gözlenmektedir. Sağlıklı yaşam açısından kan vermek oldukça önemlidir. Vücudun fazla yağlanmasını önlemek ve daha aktif olmak için kan vermek, bu olumlu etkilerinin tam tersi bir durumu engelleyecektir.Kan vermekle doğal olarak her üç ayda bir kan sayımı, kanla bulaşan hastalıklarla ilgili testler, kan grubu, kanda bulunan ancak kan veren kişinin bilmediği hastalıkların tespiti ve tedavisine başlanması imkanı da sağlanmış olmaktadır. Kan Bağışı’nda bulunmak hayat kurtaran kutsal bir görev olarak düşünülmeli, aynı zamanda sağlığınıza da katkı sağlayan bir faaliyet olarak görülmelidir.”