Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, sıcak hava koşulları nedeniyle düşen Kan Bağışları’ndan dolayı, kan bulmakta sıkıntı yaşandığını belirtti. Başkan Ilık tüm Oda üyelerini ve Kırklareli halkını 17-18-19-20 Ağustos 2019 tarihlerinde, 12.30-20.30 saatleri arasında Kırklareli merkez ilçe Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda olacak Kızılay Tırı’na giderek Kan Bağışı’nda bulunmaya davet etti.

* “Bu sayede kan hücreleri yenileniyor”

Başkan Ilık yaptığı açıklamasında; “Son derece önemli olan Kan Bağışı, özellikle hava şartlarından dolayı bağışın düştüğü bu günlerde daha da önemli hale gelmiştir. Tüm Oda üyelerimizi ve vatandaşlarımızı hem kendi sağlıkları hem de başkalarına faydalı olacaklarından Kan Bağışı’na davet ediyoruz. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerin düzenli olarak üç ayda bir kan vermesi gerekmektedir. Belki birçoğumuz bunu yapmıyoruz, ancak kan vermenin vücudumuza olan faydalarını bilmemizde yarar var.  Kan vermek ya da kan bağışı yapmak, acil durumlarda kan lazım olan hastaların hayatını kurtardığı gibi, kan veren kişinin vücut sağlığı bakımından da hayati önemi vardır. Kan veren kişilerde kan hücreleri yenilenmekte, daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmalarına olanak vermektedir.

* “Kan vermek insanı gençleştiriyor”

Kan vermek, kişinin gençleşmesini sağlayan aynı zamanda da sağlık bakımından birçok faydası olan bir eylemdir. En önemli faydası da insanı gençleştirmesidir. Kan verme işleminden sonra, kan hücreleri süratle yenilenmeye başlamakta, dolaşımda olan daha genç hücre sayısı artmakta, metabolizma çok daha rahat ve hızlı çalışmaya başlamaktadır. Bu durum kişinin kendisini daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlamaktadır. Kan veren kişilerde, spor yapan kişilerde görülen kandaki zararlı maddelerin arındırılması gibi bir sonuç gözlenmektedir. Sağlıklı yaşam açısından kan vermek oldukça önemlidir. Vücudun fazla yağlanmasını önlemek ve daha aktif olmak için kan vermek, bu olumlu etkilerinin tam tersi bir durumu engelleyecektir.

* “Kan Bağışı’nda bulunmak hayat kurtaran kutsal bir görev olarak düşünülmeli”

18-65 yaşları arasında olan, 50 kg. üzerinde ağırlığa sahip olanlar, ciddi sağlık sorunu olmayanlar ve hemoglobin seviyesi normal düzeyde olan kadın erkek herkes, üç ayda bir senede dört kez kan verebilirler. Kan verme işlemi gerçekleştirildiğinde, görevi kan yapmak olan organlar uyarılmakta ve hemen kan yapmaya başlamaktadırlar. Kan vermekle doğal olarak her üç ayda bir kan sayımı, kanla bulaşan hastalıklarla ilgili testler, kan grubu, kanda bulunan ancak kan veren kişinin bilmediği hastalıkların tespiti ve tedavisine başlanması imkanı da sağlanmış olmaktadır. Kan vermek ya da Kan Bağışı’nda bulunmak hayat kurtaran kutsal bir görev olarak düşünülmeli, aynı zamanda sağlığınıza da katkı sağlayan bir faaliyet olarak görülmelidir” dedi.