Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) politika faizini düşürmesi piyasaları olumlu etkileyecektir. Girişimcilere verilecek kredi faizlerinin bir an önce düşmesini bekliyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) 25 Temmuz tarihli toplantısında politika faizini agresif bir adımla 425 baz puan düşürerek yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirdi.

Başkan Ilık; “Bankaların fonlama maliyetlerinin ve mevduat faizlerinin düştüğünü ve bunun girişimcilere verilecek kredi faizlerine de yansıması gerekiyor. Yaşamakta olduğumuz daralma sürecinde başta enflasyon olmak üzere ekonomik göstergeler olumlu sinyaller veriyor. Bu olumlu sinyallerin bir sonucu olarak Merkez Bankası tarafından faizlerde beklenenin üstünde bir indirim yapıldı. Bu indirimin bir an önce özel bankalar tarafından uygulamaya başlanması ve girişimcilerimize daha uygun maliyetlerle kredi sağlanmasını bekliyoruz. Finansmana daha düşük faizlere ulaşacak işletmelerimiz yatırımlarını büyütmesi, yeni istihdam yaratması ve iç piyasadaki hareketliliği arttırmasını umuyoruz” dedi.

Başkan Ilık, ekonomiyi canlandırmak için alınacak ekonomik tedbirlerin ve faiz indirimlerinin yerli üreticilerimiz için çok kritik olduğunu ve önümüzdeki aylarda da devam etmesi gerektiğini söyledi.