Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık yaptığı açıklamasında; küresel ölçekte gıda biyoçeşitliliğini korumayı amaçlayan SlowFood Foundation forBiodiversity’nin(Biyoçeşitlilik için Yavaş Gıda Vakfı) Kırklareli Hardaliyesi’ni korunması gereken yerel lezzetler listesine aldığını belirterek şunları kaydetti;

“Hayvan ırklarından bitkilere, peynirden dondurmaya tüm Dünya’dan toplamda 5.037 değerin yer aldığı listede hâlihazırda Türkiye’den 70 ürün bulunuyor. Slowfood International Network’ünün (Küresel Yavaş Gıda Ağı) bir girişimi olan bu çalışma sürdürülebilir ve sağlıklı gıdaya erişim ve koruma faaliyetleri konusunda çaba gösteriyor. Cittaslow (Sakin Şehirler) ağı aracılığıyla tüm Dünya’da alternatif turizmi destekliyor.

Nuh’un Ambarı; Dünya genelinde kültürlere, tarihe ve geleneklere ait, yok olma riski altındaki küçük ölçekli ve kaliteli gıda ürünlerini araştırıyor. Bu ürünler; meyveler, sebzeler, hayvan ırkları, peynirler, tatlılar, kurutulmuş etler, içecekler ve benzerlerini içeren olağanüstü bir miras. Slowfood İmalathane İstanbul tarafından yapılan bu başvuru ve çalışma için kendilerine teşekkür ederim.

Nuh’un Ambarı, bu ürünlerin varlığını ve birkaç nesil sonra yok olma tehlikesi altında olduklarını duyurmak; ayrıca insanları bu ürünleri talep edip satın alarak, üreticileri destekleyerek, kendi hikayelerini anlatarak, yok olma tehlikesi altındaki yabani türlerin korunmasına ve yeniden üreyebilmelerine imkan tanıyarak harekete geçmeye davet etmek amacıyla başlatılmış bir projedir.”

 * “Hardaliye listede, Kırklareli Kıvırcığı içinde çalışmalar başladı”

Başkan Ilık; “Hardaliye’nin Coğrafi İşaret Tescilinin yapılmış olmasının ulusal ve uluslararası bilinirliği açısından çok önemli bir adımdı. Başta Odamızın geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. İlimizin ve yerel lezzetlerimizin tanıtımı için bizlerde elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Hardaliye’nin listeye girmesinin ardından Kırklareli Kıvırcık Kuzusu’nun listeye girmesi için gerekli çalışmaların başlattık” dedi.