Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser, Kuzey İrlanda’nın Belfast ve İrlanda’nın Kildare Şehirleri’nde faaliyet gösteren Wine Lab (Şarap Laboratuvarı) Firması’ndan Kırklareli’ye Hardaliye İthal etmek için gelen Ronan Farrell ile Lina O’sullivan’ı misafir etti.
18 Haziran 2019 Salı günü gerçekleştirilen ziyarette konuşan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Kırklareli’mizin en önemli lezzetlerinden Hardaliye’nin İrlanda’ya ihracatı ile ilgili olarak Wine Lab Firması’ndan Ronan Farrell ve Lina O’sullivan’ı bizimle birlikte. Ziyaretleri için kendilerine teşekkür ediyoruz.
Hardaliye üretimini devam ettiren Karlıbağ Hardaliye Sahibi Bülent Baksi, Kutbay Benni Hardaliye Sahibi Kutbay Benni ile Kırk Kimse Hardaliye Sahibi Güldal Karaca ve Barış Karaca’ya ve çalışanlarına teşekkürlerimiz sunuyoruz. Onlar Hardaliye üretimine devam etmekle sadece bir iş yapmıyorlar aslında tarihsel ve kültürel bir sorumluluğu da yerine getiriyorlar. Bu sebeple emekleri için 3 firmamıza da teşekkür ederiz.
Hardaliye’yi yaşatmak ve geliştirmek aslında hepimizin sorumluluğudur. Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizde Hardaliye’nin yaygınlaşması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Coğrafi İşaretle tescillediğimiz bu kıymetli değerimizi tanıtmayı en önemli hedeflerimizden biri olarak görüyoruz.
Görünen o ki sesimizi İrlanda’ya kadar ulaştırmayı başarmışız. Bugün bu toplantıyı yapabiliyoruz. Umarım bu gün görüşmeler olumlu geçer ve bu lezzeti yurt dışına ihraç edebiliriz. Hardaliyemizi ve diğer yerel ürünlerimizi yaygınlaştırabilmek için çalışmaya devam edeceğiz.
Hardaliye’nin Coğrafi İşaretleme sürecinde emeği geçen başta geçmiş dönem Başkanımız olmak üzere değerli üreticilerimize şahsım, oda üyelerim ve bölgemiz adına teşekkür ederim” dedi.
Kırklareli Hardaliyesi’ni İthal etmek için gelen firma yetkililerine; Karlıbağ Hardaliye Sahibi Bülent Baksi, Kutbay Benni Hardaliye Sahibi Kutbay Benni ile Kırk Kimse Hardaliye Sahibi Güldal Karaca ve Barış Karaca ile bir araya getirilerek Kırklareli Hardaliyesi hakkında bilgiler verildi. Her 3 firmaya ait Hardaliyelerin tadına bakan firma yetkilileri memnuniyetlerini dile getirdiler.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki geniş bilgilendirmenin ardından Kırklareli merkezde ilk ve tek olan Kırk Kimse Hardaliye Evi ziyaret edilerek, Kırk Kimse Hardaliye Sahibi Güldal Karaca ve Barış Karaca tarafından misafirlere bilgiler aktarıldı.
Daha sonra Kırklareli merkez ilçeye bağlı Deveçatağı Köyü’nde faaliyet gösteren Karlıbağ Hardaliye Üretim Tesisi gezildi. Karlıbağ Hardaliye Sahibi Bülent Baksi tarafından Kuzey İrlanda’nın Belfast ve İrlanda’nın Kildare Şehirleri’nde faaliyet gösteren Wine Lab (Şarap Laboratuvarı) Firması’ndan Kırklareli’ye Hardaliye İthal etmek için gelen Ronan Farrell ile Lina O’sullivan’a Kırklareli Hardaliyesi’nin yapımı ile ilgili olarak anlatımlarda bulunuldu. Ardından Karlıbağ Hardaliyesi’ne ait bağ alanına gezi düzenlendi.
Gusto Celepoğlu Konağı Restaurant’ta ağırlanan misafirlere Kırklareli’nin başta Meşhur Peyniri olmak üzere değişik yöresel mutfak lezzetleri Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi de olan işletme sahibi Jülide Başkur tarafından sunuldu.
İrlanda’dan gelen misafirlere Kırklareli merkez ilçe Yayla Mahallesi’nde bulunan “Atatürk Evi” de gezdirilerek buradaki görevliler tarafından ayrıntılı bilgiler verildi. Wine Lab (Şarap Laboratuvarı) Firması’ndan Kırklareli’ye Hardaliye İthal etmek için gelen Ronan Farrell ile Lina O’sullivan’ı kendilerine gösterilen yakın, samimi ilgiden ve misafirlikten dolayı çok memnun kaldıklarını belirterek teşekkür ettiler.