Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanlığı tarafından 29 Mayıs 2019 Çarşamba günü akşamı Hidden Garden Kır Bahçesi’nde düzenlenen İftar Programı, Oda Üyeleri ve kent protokolünü birlik ve beraberlik sofralarında bir araya getirdi.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan ile Meclis Üyeleri ve Yönetim Kurulu Üyeleri yaklaşık bin kişinin katılım sağladı iftar programına katılan misafirlerini kapıda tek tek karşılayarak, Ramazanlarını kutlayıp, hal ve hatırlarını sordular.
Birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirilen İftar Yemeği’ne; Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan, Adalet Komisyonu Başkanı Vahdet Yeltepe, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kırklareli Vali Yardımcıları Bekir Sıtkı Kocakundakçı ile Tahir Demir, Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç, Kırklareli Defterdarı Mehmet Durusoy, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri, Siyasi Partileri Başkan ve Yöneticileri, Kırklareli İl Genel Meclis Üyeleri, Kırklareli Belediye Meclis Üyeleri, Oda ve Birlik Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Banka Müdürleri, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri ve basın mensupları katıldı.

* “Kırklareli’mizin kalkınmasına katkı sağlayacak hedeflerimizin temellerini attık”
Semazen Gösterisi ile başlayan programda, ezanın okunmasıyla birlikte açılan orucun ardından konuşma yapan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, Ramazan’ın getirdiği dostluk, kardeşlik ve sevginin yıl boyu devam etmesini dileyerek başladığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da aynı sofra etrafında sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Manevi değerlerimizi bir kez daha hatırladığımız Ramazan Ayı’nda bu gibi programların birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini diliyorum.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin haklarını korumak, ticari faaliyetlerini kolaylaştırmak ve ilimizin ekonomik gelişimine katkı sağlamak için tüm enerjimizle çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl Nisan Ayı’nda göreve geldiğimizde Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuz ile birlikte önemli hedefler koyduk. Görev süremiz boyunca, en genel şekliyle; üyelerimize sunulan hizmetlerin iyileştirilmesi ve Kırklareli’mizin kalkınmasına katkı sağlamak olarak ifade edebileceğimiz hedeflerimizin temellerini attık.
* “Değişimi sizlerin de görebildiğini düşünüyorum”
Değişen logomuz ve internet sitemiz odamızın yeni yüzünü yansıtırken üyelerimizin de hayatını kolaylaştırıyor. Üyelerimiz pek çok işlemi Odaya gelmeden, bilgisayar başında gerçekleştirebiliyor. En çok ihtiyaç duyulan belge olan Faaliyet Belgesi ise sistemden ücretsiz olarak alınabiliyor.
Üyelerimizin sorunlarının giderilmesi ve gelişimleri için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunulması bir diğer vaadimizdi. Bunu da gerçekleştirebilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İş Geliştirme Danışmanımız her ayın 1. ve 3. Pazartesi günleri, İş Hukuku Danışmanımız 2. ve 4. Pazartesi günleri, Devlet Destekleri Ve Proje Danışmanımız ise 15 günde bir Odamızda üyelerimize birebir danışmanlık veriyor.
Bunların yanı sıra kurumsallaşma, dış ticaret, e ticaret gibi konularda düzenlediğimiz eğitim faaliyetleri, mesleki yeterlilik eğitim, sınav ve belgelendirme çalışmaları, üyelerimizin vize alımlarının kolaylaştırılması gibi pek çok alanda hizmetlerimizi üyelerimize sunmaya devam ediyoruz.
* “Komitelerimizin görüşlerine başvuruyor ve hep birlikte çalışmalarımızı geliştiriyoruz”
Faaliyetlerimizin sıklığı aynı zamanda üye ilişkilerimizin gelişmesine de katkı sağlıyor. Görev süremizce Meslek Komiteleri ile istişarelerimizi arttırdık. Tüm Meslek Grupları’nda Komite Üyelerimizin yardımlarıyla şu ana kadar hiç yapılmayan her mesleğin fire ve zayiat oranlarını çıkardık. Odamız faaliyetlerinde sürekli komitelerimizin görüşlerine başvuruyor ve hep birlikte çalışmalarımızı geliştiriyoruz.
* “Oda olarak ilimizi en iyi şekilde temsil ediyoruz”
Yerel değerlerimizin tanıtımı için yurt içi ve yurt dışı fuarları takip ediyoruz. Oda olarak ilimizi en iyi şekilde temsil ediyor ve üyelerimizin katılımını sağlıyoruz.
Üniversitemiz ile ilişkilerimizi geliştirdik. Akademisyen ve öğrencilerle birlikte çalışıyoruz. Kırklareli Peyniri’nin Başvuru Coğrafi İşaret Süreci’nin takibi, ilimizde kadın ve genç girişimciliğinin desteklenmesi, KOBİ’lerimizin dijitalleşmesi gibi konularda beraber hareket ediyoruz.
* “Valimiz Sayın Osman Bilgin başta olmak üzere ilgili konularda kamu kurumlarımız ve STK’larımız ile beraber çalışıyoruz”
Paydaş kurumlarımızla yakaladığımız uyum da işlerin hızlanmasını sağlayan bir diğer etken. Valimiz Sayın Osman Bilgin başta olmak üzere ilgili konularda kamu kurumlarımız ve STK’larımız ile beraber çalışıyoruz. Bu vesile ile Odamıza vermiş oldukları desteklerden ötürü tüm paydaşlarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.
Bir yıllık görev süremizde iyi bir yol kat ettiğimize ve sağlam temeller attığımıza inanıyorum. Ancak yapacak daha çok işimiz var.
Sayın Valimizin de gayretleriyle Bulgaristan Burgaz ve İğneada arasında faaliyete geçen Deniz Gümrük Kapısı örneğinden olduğu gibi, ilimizin gelişmesine olanak sağlayacak konularda koşar adım ilerliyoruz.

Kırklareli’mizin yurt içi ve yurt dışında daha etkin bir şekilde tanıtılması, yerel ürünlerimizin marka değerinin geliştirilmesi önümüzdeki dönem hedeflerimizin başında geliyor. Dijital ve basılı mecralarda tanıtım faaliyetlerimizi arttıracağımız bir döneme giriyoruz. Bulgar turist potansiyelini daha iyi değerlendirmek için çeşitli organizasyon ve kampanyaları hayata geçireceğiz.
* “Yakın zamanda yeni müjdeli haberleri sizlere duyurmayı hedefliyoruz”

Kırklareli’nin Yatırım Teşvik Statüsü’nün değiştirilmesi ve yatırımcının desteklenmesi, ilimize bir İç Gümrükleme Sahası ve Tır Garajı yapılması, gibi konular gündemimizin üst sıralarında yer alıyor. Bunları sağlayabilmek için Hükümetimiz, Ticaret Bakanlığımız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizle çalışmalarımız devam ediyor. Yakın zamanda yeni müjdeli haberleri sizlere duyurmayı hedefliyoruz.
* “Kırklareli’nin gelişimini desteklemeye devam edeceğiz”
Ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik zorlukların en kısa zamanda aşılacağına ve yatırım ortamının düzeleceğine inanıyorum. Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak gelişen yatırım ortamından ilimizin ve üyelerimizin en iyi şekilde yararlanması için buradayız. Tüm fırsatların takipçisi olacak ve Kırklareli’nin gelişimini desteklemeye devam edeceğiz.İftarımıza katılarak bizleri onurlandırdığınız için Meclisimiz ve Yönetimi Kurulumuz adına tekrar teşekkür eder yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı’nızı tebrik ederim”

* Maddi ve manevi destek olan firmalara Teşekkür Plaketi verildi
Kırklareli Valisi Tahir Demir’in konuşmasının ardından İftar Programı’nın düzenlenmesine maddi ve manevi olarak destek veren; Pagder&Aslan OSB, Acar Tarım, Bars Nakliyat, Es Mimarlık, Lina Altıntel Yapı, Öztar Tarım, Akarlar Servis, Net Yapı, Bolu Ekmek Fırını, Alemdar İnşaat, Doğrubey Madencilik, Bilgiç Turizm, Gümüş Giyim, Öz Göktürk Hurdacılık, Same İnşaat, Gülümoğlu Baklavaları, Tutkunlar İnşaat ve Kimpaş A.Ş. yetkililerine başta Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir olmak üzere protokol üyeleri tarafından Teşekkür Plaketleri verildi.