* Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık; “Türkiye’de her 4 saniyede 1 Ünite kana ihtiyaç var. Dakikada 5 bağışçı 1 dakikalık ihtiyacı karşılıyor. 1 Ünite Kan, 3 kişinin hayatını kurtarıyor” dedi.Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık’ı ziyarette bulunan Kırklareli Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ali Özer, Kızılay ve Kan Bağışı Kulübü Biyoloji Öğretmeni Muzaffer Özkan ile Kulüp Öğrencileri Aleyna Özkan ve Ayça Çetin 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde 10.30-19.30 saatleri arasında Okul Müdürlüğü ve Türk Kızılayı tarafından bu yıl 3’ncüsü düzenlenecek olan “Kan Bağışı Kampanyası”na davet ettiler.

Başkan Ilık gerçekleştirilen ziyarette yaptığı açıklamasında Ülke çapında her 4 saniyede 1 ünite kana ihtiyaç duyulduğunu belirterek; “Dakikada 5 bağışçı 1 dakikalık kan gereksinimini karşılıyor. Kanın tek kaynağı insan. Bilimsel açıdan; laboratuvar koşullarında yapay kan üzerinde çalışmalar yapılsa da bunun hayata geçirilmesi yakın bir gelecekte olası değil. O nedenle bağış ve yardımlaşma kavramı üzerinde yoğunlukla duruluyor.  Türkiye’de yıllık ortalama 2.5 milyon ünite kan bağışlanıyor. Ancak bu oran yetersiz kalıyor.

1 kan 3 can diyoruz. 50 kilogramın üzerinde, tansiyon değerleri uygun, belirli kriterleri karşılayan 18- 66 yaş aralığındaki her sağlıklı kişi kan bağışında bulunabilir. Vücut sağlığı açısından kan bağışı çok önemlidir. Zira vücuttaki kan yenileniyor. Kan bağışı yapan kişi sağlıklı ve dinç olur. Ve en önemlisi de kendini iyi hissediyorsunuz. En güzel tarafı bağış yapıyorsunuz. Tamamen gönüllülük esasına göre hareket ediyorsunuz. Karşılıksız, beklenti içinde olmadan gerçekleştiriyorsunuz. Kanın tek kaynağı insan. Ve biliyorsunuz ki, verdiğin 1 Ünite kan 3 kişiye sağlık dağıtıyor. Hayat veriyor. Sağlıklı her erkek 3 ayda bir kan verebilir. Kadınlar için ise bu takvim 120 gün. İlik sürekli aktif olduğu için verilen kan 3 ay içerisinde yenileniyor.

Kırklareli Anadolu Lisesi ve Türk Kızılayı tarafından 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde 10.30-19.30 saatleri arasında Okul Binasında düzenlenecek “Kan Bağışı Kampanyası”na başta üyelerimiz olmak üzere tüm Kırklareli halkını davet ediyorum. Unutmayalım ki; 1 Ünite Kan, Kurtarır 3 Can” dedi.