Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; ülke genelinde İstihdam Oranı 2018’de yüzde 47,4 olarak hesaplanırken, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, İstihdamın ve İş Gücüne Katılma Oranının En Yüksek Seviye’de gerçekleştiği bölge oldu.

Trakya’daki istihdamın artmasının bölgemizin Türkiye’nin Gözdesi haline geleceğinin göstergesi olduğunu belirten Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık; “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye genelinde istihdam oranı 2018’de yüzde 47,4 olarak hesaplanırken Türkiye’de geçen yıl En Yüksek İstihdam Oranı yüzde 55,3, İş Gücüne Katılma Oranı ise yüzde 59,7 ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli bölgesinde gerçekleşti. Trakya’daki bu illerde geçen yıl istihdam 31 bin artışla 772 bine yükseldi. İstihdam artışının 2 bini tarım, 24 bini hizmetler, 7 bini de sanayi sektöründe gerçekleşti.

Trakya’nın İstanbul’a yakınlığı, Avrupa’ya komşu olması dolayısıyla yatırımcıların ilgili odağı haline geldi. Yapılan yeni yatırımlarla istihdamda ciddi artış yaşandı. Özellikle Kırklareli ve Lüleburgaz’da Organize Sanayi Bölgeleri yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) 40 parselin satışını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Bölgemizde istihdamın daha da artması bakımından olumlu bir gelişme olacak. Bu Çalışmalarımızı tam olarak tamamladığımızda bölge olarak istihdam ile ilgili sorunumuz ortadan kalkacak. Gerçekleştirilecek olan her yatırım, her çalışma kentimizin ekonomisine de ciddi bir katma değer sağlayarak istihdam sorunun ortadan kalkmasına katkısı bulunacaktır. Trakya Bölgemiz Türkiye’nin Gözdesi haline gelecektir. Tüm yatırımcılarımızı bölgemize yatırım yapmaya davet ediyoruz.

Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile üst birliğimiz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından “Burası Türkiye, Burada İş Var” sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği de Trakya’da başarılı bir şekilde yürütülmektedir. İstihdam Seferberliği’ne destek veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.