Kocaeli Sanayi Odası, çevre bilinci ile hareket eden sanayicilerin teşvik edilmesi ve ödüllendirilmesi amacıyla 1995 yılından bu yana düzenlediği “Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonunun bu yıl 25’ncisini gerçekleştirecek.

Türkiye’de ilk kez Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen ödül organizasyonunda amaç;
– Çevrenin korunmasına ve gelişimine katkıda bulunmak,
– Çevresel açıdan sürekli gelişimi teşvik etmek,
– Değişen çevre kavramlarına uyumu cesaretlendirmek,
– Çevre konusundaki farkındalığı ve bilinci artırmak,
– Bu kapsamdaki iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak,
– Ölçülebilir çevre yatırımlarının yanı sıra çevreye ve topluma katkıları olan kuruluşları desteklemek ve teşvik etmek olarak açıklanıyor.
Büyük Ölçekli İşletme ve KOBİ kategorisindeki çevre ödüllerinin yanı sıra alınan başvuruların yeterli olması durumunda; Otomotiv ve Yan Sanayi, Kimya, Gıda, Metal, Makine, Taş-Toprak, Ağaç ve Ağaç Ürünleri ve Enerji vb. ana sektörler başlığı altında da ödüller dağıtılıyor. 2015 yılında ödül organizasyonunun düzenlendiği bölge genişlemiş ve organizasyon Türkiye geneline açıldı. Çevre bilincinin gelişmesinde ve yaygınlaştırılmasında önemli rol oynayan Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, marka değeri olan prestijli bir ödül organizasyonudur.
Çevre haftasında düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak olan “Çevre Ödülü” ve “Sektör Ödülleri” için başvuru en geç 12 Nisan 2019 tarihine kadar Kocaeli Sanayi Odası’na yapılabilecek. Ödül alan işletmelere İZAYDAŞ’a verecekleri atıkları konusunda bir yıl boyunca İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılacaktır. Ayrıca; İZAYDAŞ, ilk elemeyi geçerek saha ziyaretine kalmaya hak kazanan firmalara da bir yıl boyunca özel indirimler uygulayacak.
Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonu ile ilgili ayrıntılı bilgiye; https://kosano.org.tr/cevre-odulleri/ linkinden ulaşılabilir.