Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Yap-İşlet-Devret Modeli ile modernize edilerek Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, İran İslam Cumhuriyeti Hoy kenti Valisi Mohammed Abedi ve bölge işadamlarının katılımıyla 19 Mart 2019 Salı günü açılışı yapılan Van Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılış törenine Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ve Kırklareli Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Altıntel’de katıldı.
* Başkan Ilık; “Kapıköy ile Van’ın tekrar eski ihtişamını kazanacak”
KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Kapıköy Sınır Kapısı, Van’a ve ülkemize hayırlı olsun.
Bu önemli günde Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel ile birlikte Van Ticaret Borsası Başkanı Nayif Süer’in yanında olmaktan büyük mutluluk duyuyor ve Başkanın şahsında bütün emeği geçenleri tebrik ediyorum.
TOBB tarafından 112 milyon lira yatırımla hayata geçirilen Kapıköy Gümrük Kapısı Anadolu’nun, Asya’ya açılan kapısı, Asya’nın da Anadolu’ya geçiş noktası olacak. Kapıköy ile Van’ın tekrar eski ihtişamını kazanacak” dedi.

* Başkan Hisarcıklıoğlu; “Hükümetimizin olumlu yaklaşımı ve onayıyla dünyada bir ilki gerçekleştirdik”

Açılış töreninde bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Van’ı ve Türkiye’yi, İran’a ve Asya’ya daha güçlü bir şekilde bağlayacak, bu topraklara daha fazla refah ve zenginlik getirecek, çok önemli bir adım attıklarını ifade ederek; “Ülkemiz ve iş dünyamız adına gururlu ve mutluyuz. Ekonominin temel kuralı şudur. Bir yerde ticaret varsa para vardır. Para varsa zenginlik vardır. Zenginlik varsa da huzur vardır. İşte biz, bu vizyonla hareket ettik, ticaretin rotasını, yeniden bu coğrafyaya çevirmeyi hedefledik. Kapıköy Sınır Kapısıyla, bu hedefimize 1 adım daha yaklaştık. Hükümetimizin olumlu yaklaşımı ve onayıyla dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Bugüne kadar 10 sınır kapısını en ileri teknolojiyi kullanarak tamamen yeniledik ve ülkemize kazandırdık. Modernize ettiğimiz kapılarda, bekleme süreleri yarı yarıya azaldı. Oda-Borsa camiası olarak, kapılara tam 1 milyar 390 milyon liralık yatırım yaptık. Yani devleti bu kadar para harcamaktan kurtardık. Bu kapılardan elde edilen gelirden de devlete 605 milyon lira vergi ödedik.
18 bin m2’den, 70 bin m2’ye, yani 4 katına çıkardık. En son teknoloji x-ray, kamera ve geçiş sistemleriyle donattık. Kapıköy ile Van’ın 50 yıllık hayali gerçekleşmiş olacak. Van tekrar eski ihtişamını geri kazanacak, zenginleşecek, ticaret ve turizm merkezi haline gelecek. Van Shopping Fest büyüyecek, Van’daki fuarlara katılım artacak. Burası Anadolu’nun, Asya’ya açılan kapısı, Asya’nın da Anadolu’ya geçiş noktası olacak. Ayrıca, İranlı Kardeşlerimizle daha çok buluşmaya, konuşmaya, iş yapmaya başlayacağız” dedi.


* Bakan Pekcan; “Kapıköy Gümrük Kapısı Van’ın Turizm ve Ticareti’nin gelişmesine özel katkı sunacak”
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaret tüm dünyada zenginliğin temeli olduğuna işaret ederek; “Bizim de görevimiz ticaretin önündeki engelleri kaldırmak. Gümrüklerde hızlı kolay ticaretin yapılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Gümrüklerimiz ne kadar emniyetli ve hızlı olursa ticaretimiz ve büyümemiz o kadar hızlı olur. İran ile olan kara hudut kapılarının modernizasyonuna çok önem verdik. En kısa sürede Gürbulak Sınır Kapımızın modernizasyonuna da başlayacağız. Kapıköy Gümrük Kapısı Van’ın Turizm ve Ticareti’nin gelişmesine özel katkı sunacaktır. Tek durak sistemine geçmek için İran ile alt yapımız hazır. Araçlar bir tek noktada duracak ve iki taraf için de bilgiler paylaşabilir olacak. Ülkelerin refah düzeyinin artması bu kapıların aktif bir şekilde çalışmasına bağlı” dedi.