* Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık; “Trakya Dış Ticaret İstihbarat Merkezi; Trakya Bölgesinde faaliyet gösteren, hiç ihracat yapmamış, ihracata yeni başlamış, ihracat faaliyeti kesintiye uğramış, ihracat kapasitesini arttırmak isteyen firmalarımıza ürünlerinin ihracatı için hedef olabilecek ülke ve müşterilere ulaşmada teknik destek sağlamak amacıyla kurulmuş bir platformdur” dedi.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan ile KTSO Yönetim Kurulu Üyesi Güngör Akarca, Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda hizmet veren Trakya Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin (DTİM) Kırklareli’deki firmalara tanıtılması amacıyla Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde 05 Şubat 2019 Salı günü saat 15.00’te düzenlenen lansman toplantısına katıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in açılış konuşmasını ardından Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:

“Trakya Dış Ticaret İstihbarat Merkezi; Trakya Bölgesinde faaliyet gösteren, hiç ihracat yapmamış, ihracata yeni başlamış, ihracat faaliyeti kesintiye uğramış, ihracat kapasitesini arttırmak isteyen firmalarımıza ürünlerinin ihracatı için hedef olabilecek ülke ve müşterilere ulaşmada teknik destek sağlamak amacıyla kurulmuş bir platformdur.

Merkez, Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya’da faaliyet gösteren 26 Oda ve Borsalarımız ile Trakya ABİGEM A.Ş. işbirliği sonucu kurulmuş ve 2018 yılı Eylül Ayı itibariyle hizmet vermeye başlamıştır.

Trakya Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalarımızın ihracat kapasitesini artırmayı hedefleyen bu platform bu amaçla; ürünlerinizi ihraç edebileceğiniz ülkeleri belirlemede, hedef ülkenizde müşteriniz olabilecek firmalara ulaşmakta, ithalat yapıyorsanız; ucuz, kaliteli, sürdürülebilir ithalat için tedarikçilerinize ulaşmakta ve ürününüze yönelik uluslar arası ihalelerden sizleri haberdar etmektedir.

Söz konusu hizmetler Kırklareli’nde faaliyet gösteren firmalara Trakya ABİGEM A.Ş. tarafından verilmektedir ve firmaların hizmet talepleri www.trakyadisticaret.org adresi üzerinden alınmaktadır. 30 Haziran 2019 tarihine kadar da Trakya firmalarına ücretsiz hizmet sunulmaktadır.

Kırklareli’den Köysel Gıda, Salkım Orman Ürünleri, Mutafoğlu Değirmencilik ve Arcadia Vineyards gibi firmalarımız danışmanlık hizmetinden yararlanmışlardır. Bu firmalarımızdan bazıları hiç ihracat yapmamışken, danışmanlık hizmeti sonrası ihracata ilk adımı atmışlardır. Bazı firmalarımız ise var olan ihracat potansiyellerini danışmanlık hizmeti sonrası artırmayı başarmışlardır. Bu firmalarımız gibi sizler de Trakya Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin hizmetlerinden faydalanarak ihracat kapasitenizi artırabilir, teknik destek ile bu adımları kolaylaştırabilirsiniz.”