Avrupa Birliği’ne Turizm Alanında Proje Başvurumuzu Yaptık

0
1217

Masmavi denizin ve uçsuz bucaksız sahillerin, içinde bin bir çeşit güzellikleri barındıran ormanlar ile karıştığı,
Kentlerin güzelliğinin acı, tatlı binlerce yıllık tarih ve sıcacık insanının eşi bulunmaz kültürel birikimiyle harmanlandığı,
Tarihine ve değerlerine sahip çıkarak, geçmişi geleceğe taşıyan,
Tadına bakanın bir tabak, bir bardak daha istediği, topraktan mucize çıkaran,
Bir turizm şehridir Kırklareli.

Kırklareli’nin turizm potansiyelini kentimizin sosyo-ekonomik gelişimine katkısını artırabilmek ve sürdürülebilir turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi adına çalışmalar yapmak önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Kırklareli tarih, kültür, kıyı, gastronomi, doğa sporları, ve eko turizm alanlarında önemli değerler barındırıyor. Bilinen 8.000 yıllık tarihi ve kültürel birikimi, kent merkezleri ve müzeleri, yüz ölçümünün yarısına yakınını kapsayan Istranca Ormanları, bu ormanların içindeki eko turizm imkanları, 58 kilometreye varan kıyı şeridi, doğallık ve kalitesi tartışmasız et, süt, bağcılık ve meyvecilik başta olmak üzere damak çatlatan lezzetleri ilimizin turizm potansiyelini oluşturan değerlerin başında geliyor.
Turistik değerlerimizi koruyup tanıtımına katkı sağlamanın, turizm yatırımlarını arttırıp çeşitlendirecek girişimleri ortaya koymanın kentimizin turizm ile kalkınmasında önemli rol oynayacağının bilincindeyiz.

Turizmin geliştirilmesi hedefindeki çalışmalarımızı kamuoyunun dikkatine sunarız.

Avrupa Birliği IPA Bulgaristan ve Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı kapsamında Sürdürülebilir Turizm konusundaki proje başvurumuzu 11 Nisan’da gerçekleştirdik.

100.000 Avro toplam bütçeye sahip projemiz Sınırötesi bölgede sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi için sanal ağların geliştirilmesi ismini taşıyor. Bulgaristan’ın Burgaz ili Nessebar ilçesinden Kaladra Vakfı ile ortak olduğumuz projede 1 yıl boyunca iki bölgedeki turistik değerlerin daha görünür hale getirilmesi ve turizmin arttırılmasını hedefliyoruz.

Proje başvurumuzun ilimize hayırlı olmasını dileriz.

Gelişen Kent Kırklareli