İlimiz Kırklareli, hâlihazırdaki büyüme ivmesi ve gelişim potansiyeliyle Trakya yöresinin ve Türkiye’nin iddialı bir kentidir.
Kentimizin sahip olduğu değerleri daha da geliştirmek, ilimizde eksikliği hissedilen konularda ise gerekli çalışmaları başlatarak ilimizin çok yönlü kalkınmasına katkı sağlamayı önemli hedeflerimizden biri olarak belirledik.
Artmakta olan nüfusu, gelişmekte olan kentsel yapısı, yüksek eğitimli insan yapısı, tarımsal ve hayvansal üretimdeki çeşitlilik ve kalitesi, damak çatlatan lezzetleri, eşsiz turizm imkanları, doğal kaynakların bolluğu, aktif sosyal yaşamı, büyüyen üniversitesi, gelişmekte olan sanayisi ve üretimi, stratejik konum avantajı ve kente yapılan yeni kamu yatırımları gibi pek çok değerin, ilimizin sosyo-ekonomik gelişimine yapabileceği katkının farkındayız.
Bu bağlamda Oda olarak üyelerimize daha iyi hizmet vermek, KOBİ lerimizin kapasitesini geliştirmek, ilimizde girişimcilik kültürünü geliştirmek, her yaştan insanımıza yatırım yaparak yenilikçi çalışmları hayata geçirmek, başta üniversite ve sanayi iş birlikleri olmak üzere tüm paydaşlarımızla ortak çalışma imkanlarını oluşturmak zorundayız.
Bu sürecin en önemli parçası olarak teknolojik dönüşümde çağı yakalayacak çalışmaları hayata geçirmek olarak görüyoruz.
Kentimizin gelişim sürecine katkı sağlayacak yenilikçi projelerimizi kamuoyunun dikkatine sunarız.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Faruk Özlü, Kırklareli’nde 44 bin 686 metrekare alana yapılacak Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde gıda, içecek ve kimyasal ürün imalatı, inşaat, yazılım, bilişim, makine, tarım, tekstil, cam, ilaç, enerji, gıda teknolojileri, nanoteknoloji, malzeme ve robotik alanlarında faaliyet gerçekleştirmesini amaçladıklarını söyledi.

Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde gelecek 10 yılda 100’den fazla girişimcinin çalışmasını beklediklerini belirten Özlü, “Bunlardan bir tanesinin, ilk 500 büyük firma arasına gireceğini tahmin ediyoruz. Bölgede yüzde 40’ı yeni kurulan işletmelerde olmak üzere, ortalama bin Ar-Ge personeli ve yazılımcı personelin istihdam edilmesini hedefliyoruz.” diye konuştu.

Şehrimize yapılma kararı alınıp, yakın gelecekte hizmete açılacak olan ülkemiz ve bölgemiz adına yararlı olacak bu projede emeği geçen başta Sayın Bakanımız Faruk ÖZLÜ’ye, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Bülent ŞENGÖRÜR’e ve Kırklareli Milletvekilimiz Sayın Selahattin MİNSOLMAZ’a Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Birçok eğitim ve aktiviteyle sürecin önemli bir parçası olup ilimizin kalkınmasına katkı sağlayacak girişimleri destek vereceğiz.

Gelişen Kent Kırklareli